عضو کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا گفت: با تایید AFC کنگره بین‌المللی سالیانه فوتبال کلینیک در ایران برگزار می‌شود.

به‌ گزارش ‌خبرگزاری ایپنا به نقل از فدراسیون فوتبال، دکتر زهره هراتیان درباره جلسه امروز (دوشنبه) کمیته پزشکی AFC گفت‌: این نشست صبح امروز با حضور همه اعضای کمیته پزشکی کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد و موضوعات مختلفی مورد طرح و تصویب قرار گرفت. همچنین دستورالعمل‌های مربوط به آلودگی هوا و شرایط بازی در گرما و سرما مورد بررسی مجدد قرار گرفت و اصلاحات لازم در این باره صورت گرفت.

وی در ادامه‌ اظهار کرد: به پیشنهاد بنده، پنل متخصصین ۱۱+ با عضویت سه کشور (ایران ، ژاپن و تایلند) تشکیل و مصوب شد. از این پس کشورهای آسیایی می‌توانند درخواست برگزاری دوره‌های ۱۱+ را به AFC ارسال کنند و مدرسینی از ایران و ژاپن برای برگزاری این دوره ها اعزام شوند.

هراتیان در ادامه‌ ‌اضافه کرد: تلاش چند سال اخیر مرکز پزشکی فدراسیون فوتبال ایران (ایفمارک) در برنامه ۱۱+ طبق اعلام فیفا توانست نام کشورمان را در کنار آلمان، ژاپن و نیوزیلند به عنوان پیشگامان طرح جهانی ۱۱+ فیفا قرار دهد.

رئیس مرکز پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران با اشاره به مجوز مراکز پزشکی مورد تایید AFC بیان‌ کرد: با توجه به این که بسیاری از کشورهای آسیایی قادر به کسب مجوز از فیفا برای داشتن چنین مراکزی نیستند، کمیته پزشکی AFC تصمیم گرفت مجوزهایی از سوی کنفدراسیون برای مراکز درخواست کننده صادر کند.

وی در ادامه‌ خاطرنشان کرد: تهیه پروپوزال اولیه این طرح بر عهده مراکز مورد تایید فیفا (ایران، ژاپن و قطر) که یکی از آنها مرکز پزشکی و بازتوانی فوتبال ایران – ایفمارک که مسئولیت آن با من هست، در کنار دو کشور دیگر واگذار شد. همانطور که می‌دانید ایران در سال گذشته توانست این مجوز را از سوی فیفا  به عنوان سومین کشور آسیایی کسب کند.

هراتیان در ادامه درباره برکزاری کنگره بین‌المللی سالیانه «فوتبال کلینیک» گفت‌: با ارائه گزارش عملکرد مرکز پزشکی فدراسیون فوتبال ایران (ایفمارک) به جهت توسعه اهداف پزشکی در آسیا نیاز به برگزاری کنگره‌های سالیانه علمی توسط مراکز مورد تایید فیفا در آسیا هستیم که این موضوع را در نشست فوق اعلام کردم. همانگونه که هر سال در اروپا با موضوعات مختلف ورزشی چنین همایش‌هایی برگزار می‌شود، میزبانی کشورمان برای کنگره سالیانه بین‌المللی «فوتبال کلینیک» در پایان این نشست تایید شد.

دکتر هراتیان در پایان یادآورد شد: این کنگره بین‌المللی با حمایت AFC در آبان سال ۹۶ در ایران برگزار خواهد شد. در همین راستا سرفصل‌های بسیار مهم و مدرنی برای این  کنگره طراحی شده که پروپوزال آن پس از بازگشت به ایران به رییس فدراسیون ارائه می‌شود.