مسابقات جودو جایزه بزرگ آنتالیا با قهرمانی روسیه و غیبت نمایندگان ایران به پایان رسید ، این در حالی است که فدراسیون ایران در اندیشه حضور در تورنمنت های کم اهمیت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایپنا؛ مسابقات جودو جایزه بزرگ آنتالیا در چارچوب تورجهانی با حضور ۲۵۲ ورزشکار از ۲۸ کشور جهان در بخش مردان و زنان برگزار شد و در نهایت تیم روسیه با ۵ مدال طلا، ۵ برنز، یک مقام پنجمی و دو مقام هفتمی به عنوان قهرمانی رسید.

قزاقستان با ۲ طلا، ۲ نقره و ۲ مدال برنز در سکوی نایب قهرمانی ایستاد، کزوو هم با ۲ طلا سوم شد.

نکته قابل توجه در این رقابت ها غیبت نمایندگان ایران است. حضور در پیکارهایی نظیر آنتالیا که در تقویم فدراسیون جهانی ثبت شده اند به رنکینگ جودوکاران در رتبه بندی فدراسیون جهانی کمک خواهد کرد، اما فدراسیون ایران به جای اینکه شرکت در این رقابت ها را در دستور کار قرار دهد، ترجیح داده است که در مسابقات کم اهمیت تر و سطح پایین تر شرکت کند.

طبق جدیدترین اخبار، سایت رسمی فدراسیون جودو اعلام کرده است که نمایندگان ایران در تورنمنت آذربایجان و قزاقستان شرکت می کنند، این پیکارها در تقویم فدراسیون جهانی ثبت نشده اند و مسلم است که امتیازات حاصل از آن در رنکینگ جودوکاران کشورمان اثری نمی گذارد.

از سوی دیگر شرکت نکردن در مسابقات رنکینگ دار، باعث می شود که جودوکاران به تدریج امتیازهای قبلی خود را نیز از دست بدهند و در نهایت از رتبه بندی فدراسیون جهانی خط بخورند که باتوجه به اهمیت رنکینگ در سهمیه رقابت های المپیک ، غیبت در این مسابقات ، قابل توجیه و منطقی نیست.

البته شاید بتوان از این بعد به موضوع نگاه کرد که فدراسیون جودو با هوشمندی، شرکت در رقابت های این چنینی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است ، چرا که سطح پایین آنها به نمایندگان ایران فرصت می دهد به مدال برسند و کسب چند مدال می تواند، عامل مهمی برای تشویش افکار عمومی شود و ذهن ها را از واقعیت دور و به چیزهای کوچک دل خوش کند !

در شرایطی که نمایندگان پرتعداد ایران در رقابت های قبلی نتوانستند عملکرد قابل قبولی بیاورند ، کسب چند مدال در رقابت های سطح پایین ، فشار انتقاد های رسانه ها را نسبت به فدراسیون می کاهد، غافل از اینکه حقیقت چیز دیگری است.

انتظار می رود فدراسیون جودو برای اعزام های بین المللی خود برنامه ریزی بهتری داشته باشد و به جای حضور در رقابت های سطح پایین و فاقد امتیاز ، شرکت در رقابت های ثبت شده در تقویم فدراسیون جهانی را در دستور کار قرار دهد تا نمایندگان ایران در مصاف با بهترین های دنیا با جودوی روز آشنا شوند.

انتهای پیام/