پنج شنبه  ۴  اردیبهشت ماه ۱۳۹۳  -  ساعت  ۳  :  ۱۲
"" رعايت اخلاق و منش پهلواني، گام نخست هر رقابتي است""
پربازدیدترین اخبار
آخرین اخبار
امتیاز به خبر :
اخبار مرتبط
نظر شما درباره اين خبر
نگاهی به عملکرد تیمهای لیگ دسته اول ـ قسمت چهارم و پایانی
برق نه، آبروی شیراز رفت!
یک شنبه  ۸  اردیبهشت ماه ۱۳۹۲  -  ساعت  ۱۰  :  ۱۳ کد خبر : ۸۴۱۵۲
تعداد بازدیدکننده : ۱۵۹۸ نسخه چاپی
بخش پایانی نگاهی به عملکرد تیم های لیگ دسته اول در فصلی گذشت اختصاص دارد.

به مرور وضعیت 7 تیم پایین جدول گروه دوم که دامنه اتهامات مربوط به تبانی بدانجا هم کشیده شده است.
شهرداری بندرعباس؛ شاکی اصلی پرونده تبانی

شهرداری بندرعباس از همان ابتدا هم چه در ترکیب بازیکنان و چه کادر فنی تیم بوده در قالب لیگ دسته اول یعنی قرار نبوده برای این تیم شانس صعود قایل باشیم که اگر هم این اتفاق می افتاد خب قطعا یکی از شگفتی های فراوان در عرصه فوتبال بود، مثل این که دورتموند 4 گل به رئال مادرید بزند. بدین ترتیب حضور این تیم در میانه جدول یک موقعیت طبیعی برای این تیم محسوب می شود اما آن چه در حال حاضر شهرداری بندرعباس را بر سر زبان ها انداخته اظهارات جنجالی مدیر عاملش است که به عنوان اولین نفر صحبت از وجود تبانی در این گروه کرد و مدعی شد از سوی کادر فنی شهرداری تبریز با بازیکنان تیم وی تماس هایی با مفاد غیرقانونی گرفته شده است. این باشگاه در حقیقت شاکی اصلی پرونده در حال بررسی مربوط به تبانی است.

سایپای شمال؛ انتظاری که برآورده نشد

شاید خیلی ها سایپای شمال را به دلیل این که سرمربیگری آن بر عهده «نادر دست نشان» است جزو شانس های صعود یا دست کم حضور در مرحله پلی آف می دانستند اما خب این تیم بنا بر حضور پرنوسانی که در مسابقات داشت نتوانست رده ای بهتر از نهم جدول را از آن خود کند، چه بسا با کمی سهل انگاری در خطر سقوط هم قرار می گرفت.

فولاد یزد؛ بقا با چنگ و دندان

فولاد یزد در طول فصل طبیعتا این قدر بد نتیجه گرفته بود که کارش بکشد به احتمال سقوط اما شاگردان دینورزاده دقیقه 90 کار بزرگی کردند و در لیگ دسته اول ماندنی شدند. فولادی ها بازی آخر را خارج از خانه برگزار کردند آن هم مقابل استقلال خوزستان که برای صعود مستقیم به لیگ برتر می جنگید اما انگیزه بقای فولادی ها بیشتر بود و آن ها با چنگ و دندان و به هر ترتیبی شده بازی را بردند و با یک امتیاز بیشتر نسبت به مس رفسنجان لیگ یکی ماندند.

مس رفسنجان؛ هت تریک تلخ به کام فروتن

مس رفسنجان بنا به تفاضل گل بدترش نسبت به فولاد برای ماندن در لیگ برتر نیاز به پیروزی در بندرعباس داشت اما هت تریک «پژمان شاهپری» مهاجم شهرداری روز تلخی را برای «بهمن فروتن» و تیمش رقم زد. فروتنی که فصل را با چند مساوی پیاپی شروع کرد در مجموع می توانست دیداری با حساسیت کمتر از مسابقه استقلال خوزستان و فولاد یزد را ببرد و بماند. فروتن اگر چه بعدها طی مصاحبه ای سقوط تیمش را به عوامل بیرونی مربوط دانست اما وقتی تیمی سرنوشتش دست خودش است و با یک برد می تواند بقا پیدا کند، این گونه اظهارات به نظر بیشتر فرافکنی و بهانه جویی می رسد.

حفاری اهواز؛ به کسی برنمی خورد

خوزستان استان فوتبال خیز این سرزمین است و شکی در این نیست. این وسط حالا تیمی هم زیر پوشش شرکت ملی حفاری سقوط کرد و حقیقتا نمی شود گفت این مساله به کسی برخورده است. شاید اگر این پول ها صرف حمایت از تیم های ریشه دارتر و پرطرفدارتر استان می شد هم خدمت بهتری بود و هم نتایج مناسب تری نصیب فوتبال خوزستان می گردید.

برق شیراز؛ قابل پیش بینی بود

افسوس و صد افسوس که از ابتدای فصل سرنوشت انتهای فصل تیمی را بدانی و کاری از دستت بر نیاید. برق شیراز را به یک باره رها کردند، همه رها کردند و به حال خودش گذاشتند تا کم کم نفس های آخر را بکشد آن قدر بی جان و بی رمق که چند بازی آخر را حتی مقابل حریفان حاضر نشود. شوخی نیست، داریم در مورد تیمی حرف می زنیم که آبروی فوتبال شیراز بوده و زمانی فینالیست جام حذفی این مملکت. یک کلام، ختم کلام؛ همه آن هایی که در این زمینگیر شدن برق سهم دارند تا دنیا، دنیاست مدیون این تیم و مردم شیراز هستند!

یادآوران شلمچه؛ شاید قهرمان می شد!

اگر قرار بود همه تیم های این گروه مثل سایپای شمال در بازی آخر مقابل یادآوران حضور پیدا نکنند آن وقت این تیم قهرمان لیگ دسته اول می شد مثل آب خوردن، دیگر نیازی هم به خرج کردن و چندر غاز به بازیکن و مربی دادن نبود. اصلش هم اینست که اگر قرار بر تیمداری است باید به اندازه لازم هم هزینه کرد وگرنه صرف خرید امتیاز و تغییر نام که نمی شود وارد گود فوتبال شد. ثمره این گونه تفکرات سطحی هم می شود سقوط! 

 * جمشید محبی ـ ایپنا